Мова жестів, перформанси та виступ в бліндажі: фестиваль «З країни в Україну» на Луганщині

На Луганщині відбулася серiя фестивалів «З країни в Україну». Попасна, Лисичанськ і Щастя стали останніми містами-учасникам культурно-просвітницьких подій 2019 року, але для волонтерів та органiзаторiв - лише початком змін і переосмислення.

Цьогорiч фестиваль української ідентичності пройшли під гаслом «Свідомі дії свідомих людей». «Наша мета - сформувати нове бачення України, показати усю різноманітність в культурі, освіті, технологіях», - зазначають органiзатори. На десятках рiзноманiтних майданчикiв вiдвiдувачi змогли пройти шлях вiд традицiйних ремесел до сучасного українського суспiльства. «Алея майстрів» зі майстер-класами з народних ремесел, майданчик «Сучасна Україна» з робототехнікою і VR-окулярами, кінопокази, тренінги з надання першої медичної допомоги, дискусії з представниками влади, спортивні змагання і літературні виступи, навчання через ігри і фотовиставки – фестивальні локації привертали увагу всiх без винятку.

Кожна локальна команда доповнила основну програму своїми тематичними майданчиками. У Попасній вiдбувся інклюзивний лекторій – менторка команди Олександра Смірнова провела уроки жестової мови. Попаснянці організували «каву з владою», де активісти могли обговорити з представниками влади проблеми та ідеї міста.

Лисичанська команда підготувала свої унікальні майданчики, якi розкривають потенціал міста: світлини Лисичанська від німецьких фотожурналістів Джоша Керна, Юлії Уайлд і Ульгена Аткмана; фотопроєкт «Екологічна Мода», створений на териконах міста; медіапроєкт «Супутник» про зображення Лисичанська за допомогою сучасних технологій; фотопроєкт «Лісік» із зображеннями незвичних місць та архітектурних споруд; проєкт сєверодонецьких фотографів Horizon_now з дослідженням авторами індустріальних об’єктів області; картини художниці Марії Вишедської; намальовані від руки афіші та оголошення заходів від Лисичанського міського будинку культури. Подивитися на місто Лисичанськ максимально широко та пiд новим кутом, переосмислити простiр мiста – те, над чим працювала локальна команда.

Місто Щастя, в якому відбувся останній фестиваль 2019 року, об’єднало в роботі i мiсцеву команду, і волонтерів. «Щастя гуртом» - таким стало гасло локальної команди. У день проведення заходів до активістів приєдналися учасники міста-побратима – гості з Бердянська, які виступили волонтерами міста Щастя.

Все завершувалося музичним концертом зірок української сцени: «БЕZ Обмежень», Alex Silakov, Та сама, NESPROSTA, а також канадсько-українського гурту Balaklava Blues. Всі вони взяли участь у фестивалі на безгонорарній основі в ім’я ідеї і підтримки українських цінностей та громадської iдентичностi. На Луганщині частина артистів також давала паралельні з основною програмою виступи – на радіальних виїздах до центрів реабілітації дітей і до військових на позиції.

Артисти з гурту Balaklava Blues поділилися враженнями: «Найприємніше і найдушевніше співати для людей у маленькому бункері. Без реклам і публіки, без світла і звуку. Просто сидіти поруч, співати тихенько, розказувати свої історії, а потім разом обійматися».

Кожен фестиваль ввечері традиційно закінчувався виконанням гімну України організаторами і гостями концерту. У Щасті, де лінія фронту розташована найближче до фестивального майданчика, гімн мав особливо силу. Його співали на головній площі міста в єдиному колі всі присутні.

Фестивальний сезон 2019 року закінчився із позначкою у 73 фестивалі, однак це далеко не межа. Ідейник і співзасновник фестивалю Денис Блощинський поділився своїми планами на прес-конференції: «Якщо дуже попрацюємо і все складеться, як задумано, то за наступний рік ми зможемо провести і 50 фестивалів. Звісно, уже не вийде поїхати на всі, бо вони можуть відбуватися одночасно та будуть самостійні. Адже зерно практичного досвіду для місцевих активістів нами посіяно».

Проведення фестивалів «З країни в Україну» стали можливими завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Більше інформації про фестивалi на офіційній сторінці у фейсбуці та на сайті Фундації соціальних інновацій «З країни в Україну».