"Відкривай Україну" руйнує міфи. Міста.

Здавалося б, що вносити зміни, а тим паче, творити реформи задля покращення своїх міст – то прерогатива дорослих та, розуміючих у цьому, людей. Мовляв, уже сформований світогляд, набутий досвід та є всі задатки аби бачити проблему і братися за її вирішення. Часто, ми чуємо, що молодь – то наше майбутнє і не враховуємо той факт, що насправді – це наше сьогодення. Не дослухаємося до думки тих, у кого, як то говорять, «молоко під губами не висохло» і боїмося віддати кермо правління у руки недосвідчених.

Освітній проект «Відкривай Україну» вже три роки поспіль розвінчує подібні міфи. Власним прикладом показуючи, що звичайні підлітки можуть творити надзвичайні проекти, віднаходити і викорінювати проблематику і міняти свої міста на краще. Що для цього потрібно? Довіра та відкритість, синергія педагогічно-батьківської свободи, можливість висловлювати свої ідеї та підтримка у їх реалізації, а ще грамотна передача знань і віра в успіх.

Сьогодні ми познайомимо вас із кількома історіями, котрі підтверджують, що звичайним школярам під силу реалізовувати змінотворчі проекти та реформувати власні міста. І вік – то не перепона, якщо поряд є такі ж завзяті однодумці.

У 2017 році учні Гайворонської школи №1 Кіровоградської області, в рамках всеукраїнського освітнього проекту «Відкривай Україну», розмалювали зупинку громадського транспорту. 

             

Команда школярів «Перлини Прибужжя» вирішила впорядкувати автобусну зупинку по вулиці Василя Стуса. І була б ця історія звичайною і непересічною, адже підлітки так і не ввійшли у фінал проекту, якби дитяча ініціатива настільки не надихнула та не здивувала жителів міста і місцевих активістів.

Уявіть, скільки людей щоранку чекають міський транспорт аби дістатися роботи, школи чи інших установ? А стільки їх налічується ввечері, коли вони повертаються додому? Яким є місце, де вони проводять по кілька хвилин свого часу у день, години протягом місяця і тижні протягом років? Розбитою, неохайною, сірою спорудою? А потрібно ж зовсім не багато, аби хоча б частково змінити цю ситуацію – бажання і дія для мінімізації непридатного зовнішнього вигляду. Одна зупинка, реформована руками підлітків, дала поштовх ланцюжковій реакції. Протягом короткого відліку часу ГО «Молодь за чисте майбутнє», за прикладом школярів, відновила всі зупинки в місті по ескізах дітей. Приїжджайте у Гайворон – тепер це місто справжня мистецька окраса.

А от ще одна історія підлітків з команди «Стрийські єноти».

Завдяки їхньому проекту «Енерголавки» у маленькому містечку Львівської області з’явилися інноваційні зони відпочинку. Ні, це не дорослі ініціювали подібну необхідність, це звичайні школярі, за власноруч розробленими макетами, залучивши місцеву владу та активістів, втілили європейські стандарти в українському містечку Стрий. Тепер, завдяки школярам, містяни та гості мають змогу не лише відпочити, але й зарядити свої мобільні телефони, що є абсолютною необхідністю для технологічного сьогодення. Тепер маленьке місто, завдяки завзятим підліткам, крокує в ногу з часом.

Ще одним прикладом позитивних змін, створених дитячими руками, можна назвати питні фонтанчики у містечку Ромни.

     

Учасники команди «Kids of action» частково реалізували свій фінальний проект і встановили перший питний фонтанчик за власними розробками. За плечима велика робота: створення проекту, неодноразова його презентація перед різними аудиторіями, налагодження позитивної співпраці з місцевою владою, тривала та скурпульозна комунікація із санітарними службами. І все задля того, щоб мешканці Ромнів могли насолоджуватися якісною питною водою за усіма технологічними вимогами та санітарними нормами.

А маленькі реформатори Новодністровська втілили наступний змінотворчий проект - перетворили звичайну, непримітну алею серед міста у справжній шедевр, давши їй не менш символічну назву «Алея закоханих». 

Усі зібрані матеріали, всі робочі процеси діти втілювали самотужки, лише побічно залучившись допомогою дорослих. Яскраві гойдалки, неймовірної краси арка у формі серця, зручні лавочки та арт-об’єкт – усе це схоже на парк, найкращого зразку, великого міста. І хіба ж не дивина, що подібні речі втілюють підлітки?

І наостанок, історія про маленьких технологічних новаторів. Ці підлітки захопилися розробками у сфері екології і змогли поєднати свої захопленням із проектом, що став корисним для їхнього міста. Бердянська команда «Пінгвіни» розробила власний мобільний додаток.

                                                                                         

За словами розробників, додаток стає у пригоді не лише містянам, але й допомагає гостям курортного містечка. «ЕcoBrd» уже доступний на Google Play. У системі навігації відмічені всі пункти: від сміттєвої точки і сортування скла та пластику до громадських туалетів.

На жаль, у деяких містах, аби отримати підтримку місцевої влади, школярам та їхнім учителям доводиться подовго стукатися та доносити власну ідею, що, в результаті, завершується допомогою інших не байдужих людей. Але коли процес комунікації між підлітками та впливомими дорослими злагоджений, то історія покращення міст твориться тут і зараз. Ось невеличкий приклад того, як співпраця школярів та влади дає найкращі результати для міста.

«Проекти, як "Відкривай Україну", звичайно, дуже необхідні, як і участь у них підлітків, - ділиться директорка Радивилівського НВК "Школа 1-гімназія" Фаєвська Алла Василівна. - У нашому випадку міська влада, особисто мер міста Радивилова та дирекція працювали спільно з самого початку реалізації проекту. У зв’язку з відсутністю регіонального координатора у Радивилівському районі мені, як керівнику закладу, доводилось брати безпосередню участь у обговоренні та підтримці ідей членів команди "Радо-Drive". За підтримки міської ради вдалося повністю зреалізувати загальноміський проект «Відкривай Радивилів»: проведено ознакування історико-культурних об’єктів міста Радивилова із встановленням відповідних вказівників, підготовлена інформація міститься на сайті школи. Ми ініціюємо їх участь у подібних проектах. Останній приклад – наша участь у Х Міжнародному телевізійному кінофестивалі, де ми репрезентували фільм «Відкривай Радивилів» і були відмічені у номінації «Місцеве самоврядування – це ми». Міська влада підтримала фінансово, виділивши кошти на поїздку в рамках реалізації загальноміської програми роботи з обдарованою молоддю на 2017-2021р.».

Це лише невеличка частина проектів, котрі по всій Україні створюють підлітки-реформатори. За час існування освітнього проекту «Відкривай Україну» таких реалізованих ініціатив понад 300. Усі вони зробили одне з українських містечок кращим, а втілили їх звичайні школярі із незвичайним потенціалом, котрий властивий кожному підлітку, варто лише дати йому шанс проявитися і трохи допомогти.