​Учнівський експеримент: ризикнути і перемогти!

Якщо галузь ваших наукових інтересів геологія і палеонтологія, то ви, без сумнівів, знайомі з автором підручників «Курс палеонтології» та «Курс історичної геології» Олексієм Олексійовичем Борисяком. Якщо цікавитеся українською літературою та свого часу не прогуляли кілька уроків у школі, то знаєте, хто такий Борис Антоненко-Давидович. Музикантам ж добре відома постать Білогруда Ігоря Михайловича - талановитого композитора, котрий прославився за океаном композиціями «Степ», «Дванадцять варіацій соль дієз мінор», «Чарівник Змій», «Ексцельзіор» та ін. В свою чергу, художники без вагань звізуалізують іконостас собору в Почепі у стилі українське бароко Григорія Андрійовича Стеценко. Наші ж найуважніші читачі без труднощів згадають тему попередньої статті про освітній проект «Відкривай Україну».

Здавалося б, що може об’єднувати всі ці пункти у цілісну картину? Нитка зв’язку абсолютно урбаністична – це місто Ромни. Саме тут народилися і творили вище зазначені яскраві постаті, й саме тут, на Сумщині, продовжує творити команда-переможниця проекту «Відкривай Україну» - «Kids of Action». Про те, як школярі ЗОШ №5 поповнили перелік відомих діячів свого міста та чому зовсім скоро Україну може захопити Роменський водний флешмоб, пропонуємо дізнатися з перших уст від талановитих підлітків.

Стела загиблим героям стане щоденним нагадуванням зачерствілим душам українців, що в нашій країна триває війна.

Столиця. Початок листопада. Понад 250 школярів з усієї України зібралися на фіналі освітнього проекту «Відкривай Україну», шлях до якого тривав майже рік. За плечами подоланий півфінал в області, реалізований міський проект, щоденні перемоги та короткотривалі фіаско, поради від шкільної родини та підтримка сім’ї. Хтось поки розгублений, хтось соромиться, хтось вже заздалегідь впевнений у своїй перемозі, а хтось ще не до кінця розуміє ситуацію, яка відбувається з ним тут і зараз. У кожного з них вже був досвід розробки та презентації проекту, але тут, на фіналі, все по-іншому. Обмаль часу, що вираховується не місяцями, а днями, відсутність батьків, вчителів, старших наставників, котрі завжди залюбки допомагали порадою, а ще поряд сотні таких же завзятих і мотивованих школярів, з палаючими до перемоги, очима.

«Kids of Аction» – одна з 24 команд, які приїхали представляти свої області на Всеукраїнському неформальному освітньому проекті. На Сумщині вже з успіхом відгриміла реалізація їхнього міського проекту «Стела пам’яті» і школярі вибороли право позмагатися з найкращими з кращих у столиці.

- Найбільше запам’яталась перемога на півфіналі - це було круто! Ми були безмежно щасливі і вже з початку літа збирали валізи до Києва на фінал! І звичайно, що найкрутіші емоції і враження відбулися саме тут, - діляться спогадами школярі.

Про свою перепустку до фіналу - реалізований міський проект розповів капітан команди.

- У нас було декілька ідей для проекту. Але спілкування з роменцями допомогло зробити правильний вибір. Так виникла ідея встановлення Стели загиблим роменцям. Мета проекту – вшанування пам’яті полеглих героїв АТО, наших земляків, якими Роменщина пишається та буде пишатися вічно! Крім цього, Стела загиблим героям стане щоденним нагадуванням зачерствілим душам українців, що в нашій країна триває війна.

Генеральний директор Роменського заводу продовольчих товарів Саєнко Олександр Іванович погодився нам допомогти. Став головним спонсором нашої команди. На наше прохання встановити пам’ятну Стелу також відгукнулися і допомогли волонтери та АТОвці.

Сотні роменців зібралися 27 травня на урочисте відкриття Стели пам’яті. І тепер мешканці і гості міста щодня приходять віддати шану загиблим воїнам, що зі зброєю в руках, мужньо та самовіддано захищали цілісність нашої держави на буремному Сході. За кожного з нас! За свою Україну! Вони віддали життя...

Подібний героїчний дух роменські школярі проявили і у фіналі. Боротьба цієї команди – яскравий приклад ніколи не опускати руки, адже щоб виграти війну, іноді потрібно програти бій.

Пасти задніх – не означає програти.

- Першого дня на «Відкривай Україну» мені дісталася команда із Сумщини «Kids of Action», яких я мала вести протягом усього фіналу, - розповідає ігротехнік освітнього проекту Еліна Нафанець. - Наш майбутній проект - коворкінг, кажуть вони мені при знайомстві. Чудово, говорю, а в чому ваша фішка? Вони мовчать. І так запустилася система мозкового пошуку. У команди було безліч ідей. Щоразу одні змінювали інші, але було помітно - діти не задоволені цілісною картиною та мають сумніви щодо свого майбутнього проекту.

Невпевненість дала свої результати. Вечір першого дня завершився для команди поразкою. Представивши ідею свого проекту, «Kids of Action» отримали найнижчі оцінки від ігротехніків та експертного журі і, за підсумками балів, опинилися на останньому місці.

Еліна Нафанець: Підсумки першого вечора дуже сильно вплинули на команду. Розгубленість прочитувалася в очах кожного. І саме тоді вони мене сильно здивували! Підсумувавши, що пасти задніх – не означає програти, команда вирішити ризикнути. Не реформувати часткові недоопрацювання, а змінити повністю весь проект. Наступну ніч команда працювала над народженням чогось нового. А вдень я познайомилася з іншими «Kids of action» : це були інші діти, інші бачення і це були вже зовсім інші ідеї.

Привіт! Ми команда «Kids of action»! Хочемо презентувати вам наш новий проект «Водний баланс».

- Найскладнішим був процес втілення ідеї в реальність…безсонна ніч, колективна праця, море емоцій! – діляться спогадами учасники команди і розповідають, з яким проектом їм вдалося здобути перемогу на фіналі освітнього проекту «Відкривай Україну». - Ввечері другого дня ми прийшли з абсолютно новим проектом. Вийшли на сцену і такі: «Привіт! Ми команда «Kids of action»! Хочемо презентувати вам наш новий проект «Водний баланс».

Ідеєю проекту, який розробила Ромненська команда, є встановлення питних фонтанчиків із системою фільтрації. Проблема полягає у тому, що якість питної води у місті Ромни не відповідає санітарним вимогам, а вміст заліза взагалі перевищує норми в сорок разів. Ціллю проекту є забезпечення населення міста якісною питною водою. Учасники команди розповіли, що причиною забруднення води у їхньому місті є видобуток нафти і газу. І навіть презентували на макеті схему побудови фонтанчика, де фільтр розмістили в ніжці за антивандальним склом, щоб кожна людина, яка прийшла попити, могла бачити процес очищення і воду, яка надходить в фільтр та яку вона споживає. Саме це стало фішкою проекту учасників «Kids of Action». Крім того, за задумом команди, у фільтрі будуть знаходитися спеціальні капсули солі, які забирають 5 найшкідливіших речовин з води.

Поряд з фонтанчиками школярі планують викласти бруківку і посадити квіти. А самі фонтанчики будуть встановлювати у місцях найбільшого скупчення людей та як альтернативну заміну старим колонкам. За допомогою біг-бордів з гаслами, школярі привертатимуть увагу людей до цієї проблеми. Також роздаватимуть листівки, з інформацією про встановлення або відкриття питних фонтанчиків у місті. А ще планують зняти рекламні відеоролики та розмістити їх в Інтернеті. І після встановлення фонтанчиків передати їх на утримання міській владі.

Ігротехнік Еліна: Другого дня, за презентацію свого проекту, команда отримала чи не найвищі бали. Адже у них було не лише розуміння для чого потрібен цей проект, вони продумали кожен елемент втілення та чудово розібралися у виробничих та рекламних питаннях.

Доопрацювавши деталі та звізуалізувавши презентацію, третього дня освітнього конкурсу «Відкривай Україну», школярі ввійшли в шестірку команд-переможниць. А наступного ранку, на пітчингу, отримали підтримку ментора для реалізації проекту в своєму місті.

Не опускати рук і йти до перемоги, навіть тоді, коли тобі говорять, що твій результат не найкращий!

- По-перше, від свого проекту «Водний баланс» ми очікуємо частково покращити становище з питною водою в місті Ромни. По-друге, ця проблема є глобальною та існує не тільки в нашому місті. Тому це є поштовхом до розповсюдження питних фонтанчиків і в інших містах - такий собі своєрідний Ромненський флешмоб, - такими словами «Kids of Action» завершили презентацію свого проекту на заключній частині фіналу - пітчингу.

- Тому, що проект команди «Kids of Action» прикладний, я вирішила взяти у ньому участь. Наразі, ми на початку реалізації, але спілкуємося активно, план зроблений, сподіваюся, навесні отримати перший результат, - розповіла, затверджений ментор Ромненської команди, Генеральний директор Тріумф Медіа Груп та мережі кінотеатрів Планета кіно, Наталя Байдан. Як стала ментором і чим буде ділитися з школярами на практиці каже наступне: В команду менторів мене запросив пан Блощинский. Я вирішила, що справа важлива та відповідальна. Думаю, що зможу поділитися своїм досвідом реалізації проектів. Хочу детально розказати дітям, як складається бізнес план, як правильно розробити графік реалізації, як провести тендер, як обрати підрядників і як отримати найкращий результат.

З наставницькою допомогою пані Наталії команда «Kids of Action» вже готова творити зміни у своєму місті, а, між іншим, як зізналися учасники, зміни не обійшли стороною і їх самих: За період проекту «Відкривай Україну» більшість членів команди внутрішньо змінились. Можливо не глобально, але все ж таки багато чого відбулося. Головне, що ми навчилися «правильно» думати. А ще участь у цьому проекті допомогла впевнитись у тому, чого ми насправді хочемо в житті і куди нам рухатися далі.

У тому, що її учні підкорюватимуть усе нові й нові вершини, не сумнівається і вчитель-координатор команди «Kids of Action» Холоша Ірина Леонідівна. За словами педагога, школярі зрозуміли та винесли для себе важливий життєвий урок: Не опускати рук і йти до перемоги, навіть тоді, коли тобі говорять, що твій результат не найкращий! Цей вчинок нашої команди став для мене, як ще одне життєве гасло!