Покликання бути вчителем

Традиційно, із року в рік, в Україні День вчителя відзначають у першу неділю жовтня.

Сьогодні, у неділю 7 жовтня, ми не могли оминути увагою це важливе свято і поспілкувалися із педагогинею освітнього проекту «Відкривай Україну», вчителькою, котра увійшла у ТОП-10 номінації Global Teacher Prize Ukraine - Наталією Рудніцькою. Вчителька української мови і зарубіжної літератури Кам’янець-Подільської ЗОШ №17 розповіла про неформальні освітні проекти, власні методики і професію вчителя сьогодення.

За правилами премії Global Teatcher Prize педагога можуть номінувати сторонні особи, або ж він може номінуватися сам.

«Мене номінували діти-учасники команди "Об'єктив", що брали участь у фінальному етапі освітнього проекту "Відкривай Україну". Це дуже курйозна історія... Одного разу зателефонувала до мене учениця - Аня, і каже: "Терміново мені скиньте на месенджер вашу електронну адресу!" Я кажу, що якщо є потреба щось мені написати, то можна це зробити на месенджер, а вона відповідає: "А якщо мені щось треба буде важливе написати, то хіба вам шкода електронки?" Я кажу, що не шкода, і дала їй свої обидві адреси. А через деякий час на обидві адреси прийшло повідомлення, що мене номінував анонімний адресант. То я вже здогадалася, хто цей "анонім", і лише через деякий час, після оголошення результатів, оці номінатори зізналися...
Насправді, побачивши всі каверзні питання, я трохи напружилася, але все ж розуміла, що це великий кредит довіри від дітей, тому ретельно заповнила усі пункти анкети», - ділиться пані Наталія.

Про вчителя сьогодення.

«Учитель має відповідати потребам часу, - запевняє Наталія Рудніцька, - сучасний учитель має усвідомлювати, що його завдання - виховувати людину майбутнього, глобального громадянина, того, хто має протистояти викликам сьогодення. Вчитель має бути гнучким до протистоянь, здатним змінюватися, відповідати запитам освітніх потреб дітей. Очевидно, що не можна вчити так, як навчали в дев'ятнадцятому столітті. Тому, треба постійно вчитися, поповнювати свої знання, розширювати коло певних "скілів" - здатності сприймати й відтворювати здобуті навички. Треба, аби вчитель не чекав шани й "доземного поклоніння перед великим іменем...", а здобував авторитет власною професійністю».

Методики і техніки успішної взаємодії з учнями.

«Звичайно, кожен сучасний учитель напрацьовує певні методики й техніки. Переконана, що є три головні принципи навчання: знати те, чому навчаєшся, мати бажання навчати, мати фізичне й психічне здоров'я, тобто бути достатньо "дорослим", аби розуміти й приймати дитину. Усе решта: методики, практики - це інструментарій. Моя колега, пані Ольга Чоловська, називає таку методику "методикою серця". Тобто, треба все робити з любов'ю і йти за своєю природою, відчувати, що саме потрібно дітям й не боятися відійти від шаблонів. Маю певні "секретики", але то не більше, ніж напрацювання. Головний секрет - поважати думку дитини і давати їй право на помилку».

Про неформальні освітні проекти.

"Відкривай Україну" - це неймовірний проект, який дає дітям потужний арсенал різних навичок: працювати в команді, приймати рішення, взаємодіяти й приймати виклики. Такі проекти дають можливість дітям відчути власну значимість, показати, що нема нічого неможливого, що навіть невеликі рефлексії можуть змінити місце, у якому живеш... За такими проектами майбутнє, адже під час реалізації дитина бачить результат своєї праці, має можливість проявити власні здібності. Відчуття успішності - це надзвичайно важливе. Масштабність проекту вражає дітей, вони знайомляться з однолітками з усієї України. У таких проектах вчитель "не потягне" сам роботу, бо кожен учасник команди має певну роль і певні обов'язки, які має виконувати лише він.

Про Нову Українську Школу.

Я вчитель, що поважає право дитини здобувати освіту. Ніколи не заважатиму, а лише направлятиму. Я даю можливість дитині робити вибір самостійно. Маю спонукати до пошуку знань, до прийняття рішень. Я строгий вчитель, бо знання мають бути вагомими, а не підміною чи сурогатом. Іноді треба підтримати, іноді - підштовхнути, іноді - спровокувати до пошуку...

Звичайно, що Нова Українська Школа - це круто. Проблема в тому, що нову школу будують старі кадри. Це безвідносно до віку, адже іноді можна побачити активну прогресивну вчительку-пенсіонерку, що разом з учнями знімає кіно, створює проекти і вчить розробляти стартапи, а можна побачити "синю панчоху", яка отримує задоволення від того, що змушує дітей затуляти рота... Нова школа - школа компетентності, тобто треба вчити дітей самостійно здобувати знання, застосовувати їх на практиці, розробляти власні проекти і бути успішними.

Побажання колегам.

Дорогі колеги! Освіта - це ми, і лише від нас залежить, якими буде майбутнє. Ми маємо не боятися змінюватися, сприймати життя з позитивом, вірити в краще, що є в наших дітях, працювати за "методикою серця" й бути щасливим. Бажаю у серцях спокою, в душах - гармонії, в гаманцях - матеріального достатку, в родинах - затишку, в країні - миру.

У свою чергу, ми, Фундація соціальних інновацій «З країну в Україну», приєднуємося до теплих привітань і також бажаємо усім представникам освітньої сфери наснаги і досягнень вершин, що зустрічатимуться на життєвому і професійному шляхах.