“Окрилені мрією” не просто мріють, вони - діють!

У квітні 2017 року Соціологічна служба Центру Разумкова провела дослідження та оприлюднила число українців, які воліють виїхати з України – 20% населення виявили еміграційні наміри. Компания Research & Branding Group, яка проводила опитування у червні цього ж року, повідомляє, що бажаючих реалізувати себе закордоном – 33%. Окрім проблеми міжнародної, в Україні загострене питання і, так званої, внутрішньої міграції.

За даними Державної служби статистики, внутрішні переміщення, приблизно у 10 разів, переважають за обсягом міжнародну міграцію. Домінують у внутрішніх міграціях переміщення між великими містами – обласними центрами і маленькими містечками та селами. Населення невеликих міст та сіл скорочується за рахунок відпливу молоді в обласні центри України, що прискорює їх старіння. З 2014 року ситуацію вкрай загострила анексія Криму та конфлікт на Донбасі, адже численні внутрішні переселення в Україні почали носити вже вимушений характер.

Картина внутрішньої міграції, левової частки маленьких міст та сіл України, приблизно однакова:відразу після закінчення школи, молодь покидає село чи містечко, з перспективами здобути освіту, отримати хорошу роботу та можливості для розвитку у великому місті.

Історія команди з міста Камінь-Каширський Волинської області – це намір не дати своєму містечку занепасти та віра, що маленькі кроки можуть привести до великих зрушень. Свою мрію підлітки старанно втілювали протягом року та продовжують іти до поставленої мети, адже не дарма обрали для себе символічну назву – «Окрилені мрією».

Як команда школярів реформувала своє містечко та яким був їхній шлях на освітньому проекті «Відкривай Україну» сьогодні з нами поділяться переможці з Волинської області.

Взяла собі за мету: я можу і хочу змінити своє місто, щоб у нього хотілося повернутися.

«Окрилені мрією» стали однією з шести цьогорічних команд-переможниць освітнього проекту «Відкривай Україну» та отримали підтримку ментора для реалізації урбаністичного проекту в своєму місті. Як все починалося у Камінь-Каширському НВК№1 розповіла вчитель-координатор команди Хоцевич Юліана Степанівна.

- Участь у проекті розпочалася з приїзду в школу нашого обласного координатора Оксани Соловей. Вона презентувала проект дітям і вони захопилися ідеєю, що можна щось змінити. На етапі формування команди, учні самі почали шукати один одного. Проект зацікавив багатьох. Дуже довго думали над назвою, бо розуміли, наскільки це важливо. Варіантів було безліч. І тільки назва «Окрилені мрією» сподобалася геть усім.

Учні також добре пам’ятають свої перші кроки та діляться труднощами на своєму шляху.

- Формування нашої команди не відбувалося в одну мить. Це тривало деякий проміжок часу. Коли вже почали працювати, то хтось відмовився відразу, зрозумівши, що це «не його», а хтось, навіть дотягнувши до кінця, перед півфіналом вирішив покинути команду. Залишилися найстійкіші! Ті, кого не злякали важкі завдання, ті, хто повірив у себе і в те, що разом ми зможемо багато. Тобто, залишилася – КОМАНДА.

Команда найстійкіших – це 14 школярів 7-11 класів. Чому діти вирішили брати участь в освітньому проекті, відповідають майже однаково та без вагань – щоб змінити місто.

Влад Раковець: Я дуже люблю своє місто, а проект - це шанс зробити його найкращим.

Аліна Гетун: Коли побачила ролик в інтернеті, то вирішила, що це хороша нагода перевірити чи здатні ми дійсно щось змінити у Камінь-Каширську.

Славко Грицак: Взяв участь у проекті тому, що хотів змінити своє місто для себе і тих чудових людей, які в ньому живуть. У своїх прагненнях я виявився не одиноким. Разом із командою ми щодня вчимося втілювати те, що допоможе нам реформувати наше містечко. І я сильно вірю, що "Окрилені мрією" зроблять це. Хоча, я в це не просто вірю… Я це знаю! Тепер на 100% впевнений, що зробив правильний вибір, взявши участь у «Відкривай Україну».

Катя Козак: Можливо, завдяки участі в проекті «Відкривай Україну», саме ми перевернемо уявлення про наше місто та Україну загалом!

Маша Зрум: Взяла собі за мету: я хочу і можу змінити своє місто, щоб у нього хотілося повернутися!

Заручившись підтримкою рідних і вчителів та сфокусувавшись на основній проблематиці міського значення, підлітки розпочали освітню пригоду, тривалістю у рік.

- Від проекту ми очікували відкрити багато цікавого та нового. Звичайно, розуміли, що легко не буде, але знали напевне, що зможемо все. І наші очікування підтвердилися. Організатори проекту продумали все до деталей, щоб наш запал не гаснув, а бажання і мотивація збільшувалися. Ми хотіли виконувати завдання і реалізовувати проекти, бо нам було це дійсно цікаво. А труднощі лякали не так вже й сильно, бо ми – КОМАНДА і ми готові до всього.

Ніколи не забудемо очі працівників та мешканців будиночку пристарілих, коли ми принесли ящики з квітами. Стільки емоцій! Вони були приємно вражені...

У півфіналі команда презентувала міський проект «Бути потрібним». Саме завдяки його вдалій розробці та реалізації, школярі вибороли право змагатися з іншими командами у національному фіналі освітнього проекту «Відкривай Україну».

Діма Мосюк: У фінал ми вийшли завдяки втіленому проекту «Бути потрібними». Головною метою якого було створити домашній затишок біля будинку одиноких і пристарілих. Безпосередньо на території ми працювали кілька днів, а от сама підготовка зайняла десь місяць. Вся робота втілення виконувалася силами команди і деяких вчителів. Щодо матеріальної допомоги: батьки допомагали інструментами, підприємці – знижками. А коли ми працювали на території будинку, то приходили люди, які підтримували морально і навіть пригощали ласощами.

Ірина Луцик: Найбільше запам’ятався момент, коли ми прийшли працювати в будинок престарілих, реалізовуючи міський проект. Тоді один із мешканців цього будиночка вирішив нам допомогти. Уявіть, при тому, що він пересувається за допомогою візка, під’їхав, взяв у хлопців лопату і пробував копати та рівняти стежку.

Саша Томюк: А ще було приємно, коли ми прийшли купувати квіти, аби висадити їх біля цього ж будиночка. Підприємці самі запропонували суттєву знижку, коли почули куди ми це все беремо. Ніколи не забудемо очі працівників та мешканців будиночку пристарілих, коли ми принесли ящики з квітами. Стільки емоцій! Вони були приємно вражені.

Втіливши соціально-корисний проект у своєму місті, школярі не зупинилися на досягнутому і розглянули ще одну вагому проблему – відсутність перспектив для молоді. На фіналі у столиці, саме ця проблематика дала поштовх для розробки нового проекту, який, за оцінкою експертного журі, ввійшов у шістку найкращих.

Два зайці одним пострілом: створити роледром під відкритим небом, який трансформується у ковзанку взимку.

- Найскладнішим у фіналі було правильно презентувати проект. Так як ми ще діти, то для нас було важко правильно подати свою ідею з усіх ракурсів. Єдине ми для себе відзначили точно: створювати проект у короткі терміни - це дуже класний досвід. Працювали багато, працювали вдень та вночі, працювали колективно. Поділили наш проект на етапи і поступово шукали вирішення всім проблемам, які випливали, тільки-но в голову приходила нова ідея по вдосконаленню. Кожен був за щось відповідальний. Можливо через сильне бажання зробити Камінь-Каширський сучаснішим та налагоджену командну роботу у нас все і вийшло.

Як виникла ідея та чому подібний проект потрібен їхньому місту, підлітки розповідають емоційно та з ентузіазмом.

- У нашому місті багато дітей мають ролики та скейти, на яких вони дуже люблять кататися, а ще у них є ковзани, на яких вони катаються взимку. Проблема лише в тому, що роблять вони це на проїжджих частинах або ставках, коли замерзає лід. Це часто призводить до трагічних ситуацій, тому є дуже небезпечним заняттям. Через це ми і вирішили створити роледром під відкритим небом, але це буде не просто роледром, а й ковзанка взимку.

На питання, де у місті можна обладнати таку доволі громіздку територію, школярі мають безапеляційну відповідь.

- Це старе занедбане футбольне поле, на якому вже ніхто не грає, бо з'явилось нове та краще.

Ідея реконструкції поля дала початок назви міському проекту «Нове життя старого поля», що, на думку команди «Окрилені мрією», стане першим кроком до нового, кращого життя у їхньому місті.

Реалізовувати омріяний проект команді допомагатиме ментор, партнер компанії Odgers Berndtson, Олексій Комліченко. Самі ж школярі вже заздалегідь підготували план дій по втіленню своєї мрії у життя і з великим задоволенням ним діляться.

- Спочатку ми повідомляємо батькам про наш проект, і чекаємо на їх підтримку і допомогу. Звичайно, вона буде. Йдемо до місцевої влади та розповідаємо їм про нашу ідею, але дозвіл на ділянку ми вже попередньо маємо отримати. Після цього чекаємо документальне затвердження. Повідомляємо у ЗМІ. У нас є класна міська газета "Полісся", а також офіційний сайт Каменя-Каширського та радіо-гучномовець. Для реалізації самого проекту потрібні певні природні умови: температура повітря не нижче 3°С. Саме тому під час зимового періоду ми будемо обдумувати все детально (фестивалі, декорації, матеріали, оформлення і т.п.). А от з приходом тепла ми оголошуємо акцію прибирання "Нове життя старого поля", а за участь у акціїї пригощаємо всіх смаколиками. Ми вже все проаналізували! Щоб запустити наш проект у дію нам потрібно: залити стяжку, провести освітлення, загородити територію, оформити її. Самі не зуміємо, то ж звернемося до спеціалістів, а після цього разом з ними і нашими батьками будемо приступати до роботи. Після завершення цих пунктів ми зможемо зробити урочисте відкриття. Від нашого ментора дуже очікуємо всебічної підтримки і що він допоможе втілити наш проект саме так, як ми це бачимо зараз.

Якими активностями заохочуватимуть жителів міста та як функціонуватиме їхній проект кажуть наступне.

- Ми хочемо запросити Луцьку команду з роликового хокею, щоб вони провели майстер-клас та пограли разом з нами. Думаємо вони не відмовлять, бо ми вже встигли з ними добре познайомитися. Будемо проводити різні спортивні фестивалі і не тільки, щоб зробити це місце найцікавішим. А от з приходом морозів ми звернемося до наших друзів - пожежників, щоб допомогли залити нам ковзанку. Її плануємо оформити на новорічну тематику і влаштуємо урочисте відкриття 19 грудня, на день Святого Миколая. В свою чергу, на зимових канікулах проведемо змагання з хокею, про що ми вже повідомили тренерів і фізкультурників, і вони залюбки підтримують нашу ініціативу.

Бюджет запуску проекту “Нове життя старого поля”, за підрахунками команди «Окрилені мрією», складає, як мінімум, 80 000 грн. Частину грошей школярі планують залучити самостійно, шляхом співпраці з місцевими мешканцями і організаціями, яким небайдужий їхній проект. Також для запуску проекту школярі врахували такий важливий аспект, як питання безпеки. За їхніми словами, в Камені-Каширському є лікарня, що розташована близько місця, де планується побудова роледрому-ковзанки. Своєю основною цільовою аудиторією підлітки вважають дітей і молодь. А ще хочуть, аби надалі старе футбольне поле у новому образі стало місцевим оазисом для сімейного відпочинку.

- Ми зробимо наше місто найкрутішим! І взагалі наш проект може бути реалізований не тільки в Камені-Каширському, а й в багатьох інших маленьких містечках, у яких також існує проблема дозвілля.

Бажання підлітків усучаснити своє місто роледромом-ковзанкою – лише один із кроків для втілення своєї глобальної мрії. Мрії, щоб все необхідне для комфортного проживання та реалізації свого потенціалу молодим людям було тут, у Камінь-Каширську. Щоб жителі міста не залишали свої домівки у пошуках кращого життя, а будували його в рідних стінах. В тому, що цей виклик їм під силу, «Окрилені мрією» не мають жодних сумнівів.

- Проект дав нам можливість зрозуміти - діти здатні змінити своє місто, бо разом – ми сила!

І наостанок діляться настановою від вчителя-координатора, яка стала їхнім життєвим гаслом: «не боятися, а робити, а якщо робити - то найкраще!».