Мотивація підлітка – «місія нездійсненна»

“Втрата мотивації” - ситуація, із якою у своєму житті зустрічався кожний. Особливо часто таку фразу можна почути у розмовах батьків підлітків, коли, здається, що терпіння закінчується, а нерозуміння загострюється. Адже саме в цей період ми можемо спостерігати у юнаків та юнок яскраво виражене почуття, так званої «дорослості», що проявляється у бажанні бути на рівні, незалежним, самостійним та будь-яким чином відстояти свою позицію, а поради можуть сприйматися досить різко та негативно. У цей час дріб’язкові, з точки зору дорослого, проблеми (сварка з кращим другом, перше кохання і т.п.) займають значну частину думок підлітка та здаються надзвичайно важливими. У свою чергу, навчання та все, що з ним пов’язано, відходить на другий план. Саме під час такого емоційного напруження, батькам важливо усвідомити, що неуважність до проблем свого чада, у цей період, може вкрай негативно вплинути на його подальше життя, а гострі реакції, навпаки, призвести до ще більшої відстороненості та замкнутості у собі.

Отож, яким чином повернути втрачену мотивацію і при цьому уникнути негативних наслідків?

По-перше – спонукайте дітей до того, що їх цікавить! Надзвичайно важливо дати можливість дитині проявити власну ініціативу та відчути власну значимість. Це можна зробити різноманітними методами, зокрема, через творчі завдання, що дасть змогу дитині знову відчути відповідальність за свої вчинки та показати оточуючим на що вона здатна.

Також, вкрай необхідно на власному прикладі показувати позитивні якості дорослого і таким чином прив’язувати необхідні навички, починаючи з раннього дитинства, зокрема, й ті, що стосуються навчання. У своїх розмовах, оцінках варто створювати позитивний образ школи, вчителів та важливості того, що вони дають.

По-друге – більше часу надавайте саме активному діалогу! Варто пам’ятати, що тільки через активний діалог та без жодної тіні нав’язування можна схилити дитину до зацікавлення будь-яким заняттям. Зокрема, якщо ваша дитина мріє у майбутньому пов’язати своє життя із комп’ютерами, або багато подорожувати, варто пояснити важливість знання англійської мови чи інформатики. Робіть це за допомогою захоплюючих відео і статей про успішних, у цій справі, людей, які б на власному прикладі проілюстрували важливість цих навичок у повсякденному житті та можливості, що відкриваються. Проте, не перестарайтеся із нав’язливим активним діалогом! Головне пам’ятати про дозованість інформації та про необхідність її багаторазового повторення. Таким чином, це дозволить крок за кроком привернути увагу дитини до навчання та зацікавити з цілковито новою силою.

У випадку, якщо такі методи не допомагають, можна спробувати показати значимість навчання для майбутнього дитини за допомогою “трудотерапії”. Як зазначає Наталія Волотовська, кандидат медичних наук: ”В такій ситуації дитина повинна не на словах, а реально відчути всі радощі низькокваліфікованої праці, за яку, до того ж, небагато платять... Лише в процесі власного досягнення поставленої мети, вибудувавши шляхи її реалізації, дитина дорослішатиме і… сама «візьметься за розум», а там і вибере напрямок для подальшої освіти”.