Литовський досвід команди "Shake" - переможців "Відкривай Україну"

Юні переможці Всеукраїнського освітнього проекту «Відкривай Україну», школярі з міста Мала Виска, завершили перший осінній місяць навчально-ознайомчою подорожжю закордон. Учасники команди "Shake", котрі з-поміж 3000 підлітків, стали не лише фіналістами найбільшого освітнього проекту України, а й потрапили у шестірку команд-переможниць, завдяки розробленому соціальному проекту «Будиночки на деревах», вибороли поїздку у Литву.

Тижнева програма поїздки була здійснена в рамках молодіжних обмінів, які проводить Міністерство молоді та спорту України між Литвою і Україною. Тема програми стосувалася толерантного спілкування та запобіганню насильницької поведінки у суспільстві через створення громадських молодіжних ініціатив/проектів/просторів, які б допомогти вирішити подібні проблеми у громаді та сприяти налагодженню комунікації між різними верствами населення. Молодіжний обмін налагоджував культурний діалог між 13 підлітками з України та 13 підлітками з Литви через культурні заходи, що представляли традиції та соціальні норми обидвох країн, які організовувала кожна з підгруп учасників.

Переможний проект українських підлітків «Будиночки на деревах» став їхньою візитною карткою. Учасники команди "Shake" розповідають, що це втілення дитячої мрії про особистий затишний куточок, де можна було б відчувати себе самим собою. Школярі поставили за мету зробити своєрідне "містечко в повітрі", яке складатиметься з трьох будиночків: арт-будиночок, будиночок для спілкування, книжковий будиночок. За задумом дітей - це буде простір з умовами для інтелектуального та духовного розвитку однодумців-підлітків. Кожен будиночок матиме відповідну тематику та програмне наповнення.

Задля реалізації соціального проекту «Будиночки на деревах», організатори освітнього проекту «Відкривай Україну» делегували команду школярів «Shake» у литовсько-український обмін, щоб підлітки перейняли нові знання і набули досвіду. Програма будувалася на інтерактивних вправах, практичних заняттях, холістичному навчанню, креативному застосуванню досвіду. Українські підлітки змогли дізнатися чим живуть їх однолітки із Литви. З якими проблемами вони стикаються, які інтереси є спільними, а які відмінними. Під час обміну відбулося і знайомство з культурами країн. Діти ввесь час працювали у змішаних групах (рівна кількість українців і литовців), що дозволяло розширювати їхній світогляд, додавало синергії, а в результаті - виникли нові креативні ідеї стосовно вирішення проблем їхніх міст.

Менеджерка освітнього напрямку та одна з організаторів проекту «Відкривай Україну» Альона Матвієнко, так коментує поїздку: «Програма обміну сприяла пошуку відповідей та генеруванню запитань до себе, своїх друзів і людства в цілому. Адже, наприклад, як можна створювати креативний молодіжний простір у суспільстві, де серед тієї ж молоді популярний булінг або вандалізм, не проводячи ніяких заходів стосовно його подолання? - І розповідає кілька цікавих фактів перебування у Литві, - під час втілення програми обміну, окрім команди партнерів із Асоціації Активної молоді, до нас долучилася Єва Сакалаускайте - психолог, спеціаліст з ненасильницької комунікації та тренерка ГО “Європейські молодіжні проекти” і Роландас Б’юбеліс - медіатор, спеціаліст з ненасильницької комунікації, засновник ГО “Вільнюська ліберальна молодіжна організація”».

По закінченню програми в учасників залишилися брошури з 26 розробленими унікальними ідеями, які можна впроваджувати у своїх містах. Серед них є дві ініціативи з міста Мала Виска. Перша – це молодіжний хаб, у якому підлітки збираються провести навчальні зустрічі, лекції, гуртки, художні виставки, культурні заходи. Це, раніше заявлений, проект "Будиночки на деревах". Друга - це створення безкоштовного розмовного клубу з англійської мови для всіх жителів міста, незалежно від їхньої статі, віку та соціального статусу, тим самим залучаючи людей до міжпоколінного діалогу та показуючи, що вивчення іноземних мов є одним із пріоритетів сучасного світу, а також це засіб подолання соціальних та культурних бар’єрів. Ініціатива з міста Шауляй - це залучення школярів через тренінги на тему толерантного спілкування до волонтерської діяльності в дитячих таборах для малозабезпечених сімей і дітей з онкологічними захворюваннями чи людей з інвалідністю. Ініціативи з Каунасу націлені на подолання булінгу та насильства у суспільстві відносно різних верств населення через різноманітні акції, на кшталт “вільні обійми”, та втілення флеш-мобів і опитувань серед населення, стосовно нетолерантного ставлення чи нетерпимості в суспільстві.

«Під час молодіжного обміну 26 учасників досягли значних результатів у темі толерантного та ненасильницького спілкування через постійну практику у різноманітних завданнях. Учасники розглядали конкретні проблемні чи конфліктні ситуації зі свого середовища та за допомогою спеціальних фасилітаційних методик шукали оптимальний варіант виходу із них. Окрім, вище зазначеної теми, в розрізі проблематики, підлітки з України та Литви більш глибше зачепили тему булінгу в їхньому оточенні та сексизму в суспільствах Литви і України», - розповідає Альона Матвієнко.

Також підлітки здійснили одноденну акцію у центрі міста Каунас щодо рівності та толерантного спілкування з різними верствами населення. Акція супроводжувалася флеш-мобом «Безкоштовні обійми». ЇЇ підтримали жителі міста Каунас у кількості близько 1000 людей.