​Хороші зміни невідворотні! Питання, а чи готовий до них ти?

Нещодавно наша колега мала нагоду відвідати панельну дискусію на тему «Роль громади у розвитку школи та шкільних проектів», яку організувала ГО «Про.Світ». Наразі тема вкрай актуальна у нашому суспільстві, особливо, з часу прийняття закону про децентралізацію та початку створення громад. Нарешті прийшло розуміння, що об’єднуючись, люди можуть впливати на якість свого життя та генерувати позитивні зміни у майбутньому. Питання, на які Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну» намагається відповідати, втілюючи освітні та культурні проекти по всій Україні, ми часто розглядаємо на дружніх обговореннях та залучаємося в процес взаємодії із іншими організаціями. Сьогодні своїми враженнями та короткими оцінками заходу «Роль громади у розвитку школи та шкільних проектів» ділитиметься менеджерка освітнього проекту «Відкривай Україну» - Альона Матвієнко.

Про захід: Формат заходу подібний до міні-презентації, де представляли свої здобутки співпраці школи та громади, а також ділилися досвідом вирішення конкретних проблем вчителі та учні з сіл та міст різних областей. Проблематика була занадто близька тій, яку вирішує освітній проект «Відкривай Україну», тому ниточки спільного клубочка часто перепліталися. Люди, що брали участь у панельній дискусії стали учасниками проекту «Пілот 24», який організувала ГО «Про.Світ» за фінансування Western NIS Enterprise Fund та успішної участі проектів на краудфандинговій платформі «GoFundEd». Це надихаючі проекти, які змушують повірити конкретних людей у свої сили, адже є підтримка та взаєморозуміння. За допомогою п’яти блоків тренінгів та лекцій, частина вчителів обраних шкіл, почали використовувати різноманітні інноваційні методи взаємодії із колегами та учнями. Такий підхід допомагає сфокусувати бачення розвитку їхніх шкіл, сформувати команди однодумців та внести зміни у свою громаду.

Історії змін: Учасники дискусії в один голос розповідали, що, звісно, зустрічалися зі спротивом як з боку колег, так і з боку влади. Та, не зважаючи на це, продовжували працювати та власними діями переконувати оточення у реальності втілення задуманого. До прикладу, Наталія Коваленко, директорка Кагарлицької школи №3, зрозуміла на власному досвіді: «Успіху досягає той, хто робить те саме, що й усі, але не так, як усі». Цьому переконанню передує великий досвід та величезна робота над проектами і змінами у підході до навчального процесу. Цікавим фактом виявилося те, що представники кагарлицької школи мали невеличкий досвід участі в проекті «Відкривай Україну», що дав їм поштовх шукати нових джерел розвитку. Зараз, школи, які пройшли глибинні перетворення, стали лідерами та інноваторами серед своїх колег. Самі ж учні підтверджують, що їм стало цікаво ходити в школу та з’явилася мотивація. Тепер діти переступають шкільний поріг не лише тому, щоб зустрітися із друзями, а й для того, щоб навчатися.

Оцінка: Коли відбувається синергія у команді, то результати не змушують чекати. Перше, через кого починали діяти активні вчителі, це, звичайно, учні. Школярі, в свою чергу, через батьків доносили ідеї та перспективи проектів. Важливість підтримки з боку найближчого оточення неоціненна. Подібна картинка взаємодії функціонувала і на проекті «Відкривай Україну», тому, на мою думку, вона є чи не найбільш успішною.

Залишилась осторонь інша частина громади, в обличчі місцевих підприємців та влади. Вона хоче долучатися та частково пропонує свою допомогу, її лише потрібно поступово готувати до змін. На панельній дискусії обговорювали питання важливості висвітлення інформації про проекти та позитивні дії у ЗМІ, презентацію своїх ідей на засіданнях міських та сільських рад, постійні перемовини з бізнесом і тими людьми, які є успішними першопрохідцями у схожих проектах. Якщо коротко, то - запалювати всіх навколо своєю ідеєю та спілкуватися, спілкуватися, спілкуватися. Інформаційне висвітлення – ще один гарний інструмент роботи, про який можемо говорити з власного досвіду проведення наймасштабнішого Всеукраїнського освітнього проекту «Відкривай Україну».

Звичайно, аби підтримувати мотивацію команди необхідно постійно працювати над викликами і, з максимальною користю, їх долати. Без цього неможливий розвиток. Школа хоче і може стати осередком створення громади, бути її основним рушієм. Із заходу, для себе виокремила важливу думку: «Громада повинна йти пліч-о-пліч з освітою, тільки так можна досягати успіхів!».

P.S

Цікавою стала презентація Євгенія Клопотенка – переможця 5 сезону кулінарного шоу Майстер-Шеф України. Кулінар презентував свій проект змін рецептів у меню шкільних їдалень. Надзвичайно висока мотивація та прості пропозиції, які кардинально допоможуть змінити відношення учнів до шкільної кухні. Ще одне підтвердження лейтмотиву вечора: «Роблячи все можливе на своєму місці, досягнеш великих і бажаних змін!».