25 днів воєнного стану: що змінилося в освіті?

26 листопада всю країну приголомшила звістка: оголосили воєнний стан. Згідно з законом “Про правовий режим воєнного стану”, управління навчальними закладами, закладами охорони здоров’я, культури, перейшло до військово-цивільних адміністрацій. Разом із цим, Міністерство освіти та науки повідомило, що зміни у роботі шкіл не передбачаються. Як все відбувалося на практиці - дізнавався coukraine.org.

"Ми дуже переживали, коли прочитали новину", - розповідає учениця 11 класу краматорської школи, Олександра Брикова: "У школі ходили плітки, що на період воєнного стану нас всіх відправлять на карантин. Тим не менш, ми наче частіше почали говорити про першу медичну допомогу, про те, що ми маємо такий період пережити, адже країна захищає себе. Особливо активно дискутували перший тиждень. Ніхто не змушував вчителів піднімати такі теми для обговорення з класом. Мені здається, що тоді всі переживали через зміни і, напевно, дуже важливо було обговорити цю тему, щоб в кінці для себе самих вирішити: все у нас буде добре врешті-решт".

Зоя Литвин спікер громадської організації «Освіторія», проект «Здійсни Мрію» розповідає, що дійсно наразі, глобальних змін у роботі навчальних закладів не відбувається.

Для України досвід введення воєнного стану - новий. Проте, для світової історії - ні. Разом із Зоєю ми згадуємо про життя школярів в Ізраїлі.

Там ще змалечку виховують повагу до військових і розуміння, що служити країні - це почесний обов'язок. Діти знають, що коли країна буде змушена себе захищати, звичне життя може змінитися.

Із спостережень Зої, у місцевих дітей головними героями є військові та підприємці, а не актори чи спортсмени.

Країна підтримує маленьких патріотів і для найталановитіших учнів, які після школи йдуть в армію, подальше навчання у ВНЗ сплачується з державних коштів.

Також, ще з підліткового віку у школі вчителі заохочують учнів багато подорожувати та ставати волонтерами у рамках світових програм тому, що ніхто не знає, яким буде життя в Ізраїлі через 2 роки. Школярів вчать використовувати кожну хвилину.

Логіка ізраїльських освітян проста: можливо, вже завтра молодь може знадобитись для захисту своєї країни.