​ОКО-програми. Фундація запускає третій напрямок - охорона здоров’я

Фундація соціальних інновацій «З країни в Україну», яка з 2014 року генерує розвиток освітнього та культурного напрямків в Україні, на підсумковому звіті своєї діяльності 2017 року оголосила, що впроваджує третій напрямок – охорона здоров’я. Такі дії стали відголоском нової медичної реформи, за яку парламент остаточно проголосував ще 19 жовтня 2017 року. Отримавши офіційний підпис президента лише під Новий рік, з 2 квітня 2018 року розпочався її перший етап, коли всі українці мають підписати декларацію із сімейним лікарем - "страховий поліс" кожного пацієнта з конкретним списком послуг.

За допомогою законопроекту №6327 МОЗ сподівається викорінити хабарі та заохотити лікарів приймати більше пацієнтів. Квітень 2018 року став точкою запуску нової системи, яку охрестили "гроші ходять за пацієнтом".

Сьогодні ми поспілкувалися із співзасновником та ідейним натхненником Фундації соціальних інновацій «З країни в Україну» Денисом Блощинським про медреформу та її безпосередній відголосок у запуску нової гілки проектної діяльності Фонду – охорони здоров’я і реалізації ОКО-програм.

«ОКО-програми – це програми у напрямках Освіти, Культури і Охорони здоров'я. На нашу думку, саме реалізація подібних програм у масштабі всієї країни і допоможе еволюціонувати українському суспільству - перетворитися із набору поодиноких груп та спільнот у різноманітне громадянське суспільство. У нашій теорії змін ці три напрямки дуже тісно переплітаються і складають основу гуманітарної політики держави, яка побудована навколо людини та її потреб. Саме реалізація людини у цих трьої площинах (Освіта, Культура, Охорона здоров’я – ОКО) стає запорукою для її руху у бік щастя»,-так співзасновник відкоментував розширення діяльності Фундації і пояснив, чому поряд з освітою та культурою постала потреба включити напрямок охорони здоров’я. Ми чітко усвідомлюємо той пласт проблем, який перетинається з освітніми і культурними напрямками еволюції українського суспільства. Ставлення до лікарів, до свого власного здоров'я, піклування про здоров'я своїх близьких - це базові безпекові речі для країни, які дуже тісно перетинаються з освітнім компонентом і тими культурними традиціями і стереотипами, які є у суспільстві. Саме тому, на нашу думку, ці двері у свідомість українських громадян, потрібно відкривати щонайшвидше».

На питання мро майбутні ініціативи, Денис Блощинський привідкриває таємницю перших пілотних проектів у сфері охорони здоров’я, які Фундація планує запустити найближчим часом: «Медицина ближче… Проект, який ми плануємо реалізуватиу двох містах луганської та донецької областей,буде направлений на можливість доформувати персонал медичних закладів кращими судентами-випускниками медичних ВНЗ. Групи із 25-30 молодих лікарів, різних спеціальностей, приїдуть до малих містдонеччини та луганщини і оселяться у гуртожитку, який буде виділено для таких цілей місцевою владою. Саме там проходитиме їх навчання, робота в лікарнях та соціальна робота: кожна група об'єднається у кілька команд і створить свої власні проекти по полулярізації медичної реформи, профілактики ССЗ та важливостіГромадського здоров'я із представниками місцевої громади і для представників місцевої громади».

Нагадаємо, що за даними МОЗ, за перший тиждень квітня у всій Україні пацієнти підписали вже понад 300 тисяч угод з сімейними лікарями. Серед областей лідирують Закарпатська, Донецька, Чернівецька та Київ. Пасуть задніх - Херсонська, Черкаська та Рівненська. Найрозповсюдженіша проблема - відсутність комп'ютерів та Інтернету. Тому, проблема популяризація та роз’яснення нової системи громадянам наразі є вкрай актуальними.

Система працюватиме так: кожен пацієнт (або його батьки) сам обирає лікаря, до якого хоче ходити на прийом. Разом із лікарем в електронному вигляді пацієнт укладає безтермінову електронну декларацію про обслуговування. Її можна легко перепідписати й з іншим спеціалістом.

Опісля держава в повному розмірі оплачуватиме прийоми й базовий пакет аналізів безпосередньо тій лікарні, де ви лікуєтеся. На одного пацієнта держава виділятиме 370 грн. А один лікар може обслуговувати максимум дві тисячі пацієнтів.

Медичні послуги розподіляються на два пакети:

- зелений пакет – послуги, які 100-відсотково оплачуватиме держава (невідкладна, первинна і паліативна допомоги).

- червоний – це послуги, які оплачуватиме сам пацієнт (наприклад, неекстрена стоматологія, звернення до лікаря без направлення, естетична медицина);

Безкоштовними залишаться прийом лікаря, перевірка тиску, кардіограма, аналізи, ін'єкції. За серйозні обстеження і далі доведеться платити.

Щоб гарантовано потрапити до лікаря у зручний час, треба буде записуватися попередньо телефоном або на сайті. Інакше доведеться вистоювати черги.

Окрім основної і, на перший погляд, легкої інформації медична реформа несе багато додаткових пунктів, і, як будь-що нове, не до кінця зрозуміла пересічному українцю.

Наостанок, ми запитали, що думає з цього приводу Денис Блощинський: «Важливість і нагальність реформи охорони здоров'я, з одного боку, наче і не потрібно пояснювати нашому суспільству, бо все, що до цього відбувалося: у лікарнях, з лікарняними, з ліками і самим налаштуванням системи охорони здоров'я - не влаштовувало нікого, крім, хіба що, кілька тисяч корупціонерів, які навчилися заробляти на горі інших людей баснословні гроші. З іншого боку, ця стала корумпована система занадто вкоренилася у нашому суспільстві і в нашій державі, щоб просто так дати себе змінити. Тому, комунікація медичної реформи, робота із громадською думкою та зміна ставлення усіх учасників процесу: лікарів, пацієнтів, родичів пацієнтів, страхових компаній, бізнесу та держави - це не тільки клопіт МОЗ, але й потреба свідомих громадських організацій та активістів. Я впевнений, що разом у нас має усе вийти набагато швидше, ніж ми можемо собі уявити»!